Canlı Sınıf Yazılımlarıyla Alakalı İddialara, Milli Eğitim Bakanlığından Açıklama Yapıldı

Canlı Sınıf Uygulaması
Sosyal medya üzerinde yer alan MEB’nın il milli eğitim müdürleriyle acil toplantı yaptığına alaklı iddialar üzerine bakanlıktan açıklama yapıldı. İddiaya göre; uzaktan eğitim yapan ve öğrencileriyle internet üzerinden iletişim kuran öğretmenlerin uygulama bedeli kesintisi yapılıyordu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bunun üzerine il milli eğitim müdürlerini acil toplamıştı. Bu iddialar MEB tarafından yalanlandı ve gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerimizin kendi imkanlarıyla eriştiği söz konusu bazı yazılımlar üzerinden; ‘Öğretmenlerin maaşlarından para çekilmesi üzerine Bakanımızın bu konuda İl Müdürlerini acil toplantıya çağırdığı’ yönündeki iddialar gerçek dışıdır. Uzaktan eğitim sürecinde olası işlem hataları ve siber güvenlik konularında il müdürlerimiz ve okul yönetimlerimiz üzerinden tüm öğretmenlerimizi bilgilendiriyoruz.
Canlı Sınıf Uygulaması
Canlı Sınıf Uygulaması
Öğretmenlere Yapılan Bilgilendirme

Canlı sınıf uygulamalarında herhangi bir sorun yaşanmaması için öğretmenlerimizin öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8’inci sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12’nci sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekiyor. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacak.

Canlı ders özelliğindeki görüntü kayıtları kişisel olmakla birlikte sistem görselleri kullanımı bakanlığın onayına tabiidir. Tanıtım amaçlı görüntü ve fotoğraf paylaşımı ihtiyacı olduğunda bakanlığımız sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından istifade edilmesi hususunda hassasiyet gösterilmeli.

Bununla birlikte diğer sınıf seviyeleri için EBA Canlı Sınıf uygulaması ülke genelinde kullanıma açılana kadar EBA dışındaki platformlar üzerinden sanal sınıf uygulamaları yapılması halinde, bu platformlara kullanıcıların kendi sosyal medya hesapları aracılığıyla giriş yapılmamalı, öğrencilerimizin kameraları zorunlu olmadıkça kapalı olmalı, sadece zorunlu hallerde kamera açılmalı ve bu işlemi yapmaya sadece öğretmen yetkili olmalı, öğretmenler ve öğrenciler tarafından ders esnasında hiçbir şekilde kişisel veriler kaydedilmemeli ve hiçbir platformda paylaşılmamalı.”

Okul Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir