Hayalim diye adlandırdığı sistemi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı.

Ad Details

  • Listed: 27 Ocak 2020 13:15
  • Expires: 20 days, 8 hours

Description

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavsız bir sistemin hayalini kurduğunu belirtirken “Bir anda sınavın kaldırılıp herkesin istediği okula gitmesinin mümkün olmadığının altını çizen.”

Dünya tarihinin dördüncü büyük kırılmasını 2030 yılının son çeyreğinde yaşayacağını belirtti.

2030 yılının son çeyreğinde tarım, sanayi ve bilgi toplumundan sonra dördüncü büyük bir kırılmanın geleceğini söyleyen Selçuk, insanların hayata hazırlanması gerektiğini belirterek, “Dünyanın istediği beceri seti ne ise ben o beceri setini okul öncesinden itibaren vereyim istiyorum.” dedi.

Milli Eğitim’in de analogdan dijitale çevrilmesi gerekiyor

Selçuk, Nasıl bankacılık sistemi kendisini analogdan dijitale çevirdi ise Milli Eğitim’in de analogdan dijitale çevrilmesi gerekiyor. Ve bunun hızlanması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Fabrikalara okul yaptık

Meslek liselerinin içindeki makine parkı eskidiği için fabrikaların, otellerin, işletmelerin içini okul haline getirdiklerini belirten Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

Ankara’daki öğrenciler Fen’e değil meslek lisesini tercih ettiler.

“Son 12 yılda ne yazık ki öğretmen eğitimi yapılmamış mesleki eğitimde şu anda yüzde 64’ünün eğitimini bitirdik. Erkek bireylerin önündeki en büyük engel olan askerlik sorunlarından dolayı işletmeler iş vermek istemiyor. Pozitif ayrımcılık yaptık normal liseye 3 sene tecil, öbürüne 6 sene yaptık. Yedek astsubaylık getirdik, Böylece askerlik sorununu çözmüş olduk. Türkiye’de bu yıl 246 tane patent ve faydalı model yapıldı. 11 tane otelin içine geçen sene okul açtık. Türkiye’nin büyük şirketi olan ASELSAN’ın  içine okul açtık Ankara Fen Lisesi’nin puanıyla. Meslek lisesine girdiler ve Ankara Fen’e gitmediler. Teknoparklar içinde okul açıyoruz.”

Amacını yerine getiren Eğitim sistemi

Bireylerin istediği  sınavsız bir okula gitmelerinin şu anda mümkün olmadığını belirten  Bakan Selçuk, nedenini de şöyle açıkladı:

“Okulların aralarındaki imkan farkları olması gerekenin çok ama çok üzerinde ülkemizde. Bu Batı Avrupa’da yüzde 10’un altında. Okullar arasında imkân farkları olunca veli ‘Ben şu okulu istiyorum’ diyor. O okula talep artıyor ve sınav kaçınılmaz oluyor. Eğitimin amacı da değişiyor, yani sınav için elemek için eğitim yapıyoruz. Hayalim sınavsız bir sistem.”

Liseli çocuklarımızın hayatlarını zorlaştırmayacağız

Liseye Giriş Sınavı ile ilgili konuşan Selçuk, “Prensip olarak şunu söyleyeyim hiçbir çocuğun hayatını zorlaştırmayacağız, hiçbir çocuğumuz bundan dolayı strese girmeyecek. Öğrencilerin mevcut artış oranından kaynaklı bir problem yaşamayacak.”  dedi.

Üniversitelerdeki yığılmalara son vermek istiyoruz

Türkiye’de ilk kez 2 Eylül tarihinden itibaren ilkokul 1, 2, 3’ten itibaren hangi çocuğun başarılarını ilgi alanlarını, sertifikalarını tanıyacak sistem geliyor. Çocukları okula başladıkları günden itibaren sistem tanıyor, takip ediyor. Çocukların özgeçmişleri elimizde bulunacak. Seneye pilot uygulama yapılacak. 2021-2022 eğitim–öğretim senesine uygulama yetişecek. Sistem verileri anlık olarak sürekli kendini güncelleyerek çalışacak. Asıl meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istiyoruz. Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Herkes üniversite okumak zorunda değil.   Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı da doğru yöneterek gençlerimizi doğru yönetebiliriz. Otellerde onlarca okul açtık, yüksek puanlı öğrenciler o okullara başvuruyor. İTÜ Teknopark okuluna girmeye çalışıyor öğrenciler. İş garantisi olduğu için tercih edilen okullar bunlar.”

Listing ID: 6675e2eb58fcdf80

  

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply